Ugalj iz Tušnice je radioaktivan

Ugalj iz Tušnice je radioaktivan
Desetljećima kruži priča da je mrki ugalj iz rudnika u Tušnici radioaktivan. Ta informacija nikad nije potvrđena ni demantirana od strane nadležnih iz pokojnog Rudnika. Nikad nitko od tehničkih osoba koje su desetljećima radile u Rudniku nije rekao ni riječi o ovom problemu, koji se je šutnjom širio Livnom i dalje. Dovozeći ugalj u svoje kuće i bacajući pepeo od uglja u svoje bašče i oranice gotovo cijelo stoljeće postavlja se pitanje koliki negativan učinak je radioaktivni ugalj ostavio na zdravlje svih nas!?
Da se o problemu radioaktivnosti uglja znalo od strane tehničkih osoba zaposlenih u Rudniku potvrđuje postojanje studije koja govori o potrebi zaštite radnika koji rade direktno sa ugljem.
Jedna studija iz 2010. godine govori o štetnosti radijacije po zdravlje radnika te propisuje mjere koje su se morale poduzimati.
Ugalj iz Tušnice je radioaktivan
Ugalj iz Tušnice je radioaktivan
Ugalj iz Tušnice je radioaktivan
Ovaj dokument baca sasvim novo svjetlo na sve dosadašnje priče o predratnim aktivnostima u Rudniku Tušnica. Naime još od 1987. godine postoji priča da je tadašnja JNA naredila rukovodstvu Rudnika da, pod zavjetom apsolutne šutnje, pripreme i financiraju projekt otvaranja nove jame u Tušnici. Ta nova jama je, navodno, trebala služiti JNA za eksploataciju radioaktivnog materijala.
Rudnik je danas klinički mrtav, na aparatima ga drži vlasnik, a iz njega lešinari izvlače ostatke. Međutim nekoliko obitelji iz sela Tušnica još uvijek svoju egzistenciju veže uz ostatke kopa u Tušnici. Pri tome ugrožavaju vlastito zdravlje a da toga nisu ni svjesni.
Ovim putem apeliramo na vlasnika rudnika, vladu Hercegbosanske županije i Gradske vlasti da poduzmu zakonom propisane mjere i zaštiti stanovnike Tušnice od daljnjeg trovanja.
Isto tako očekujemo da se ispita dugotrajni učinak koji je na okoliš ostavilo korištenje uglja kao sredstva za ogrjev. Naime gorenjem uglja radijacija se višestruko povećava u samom pepelu, a svi znamo kako se postupalo sa tim pepelom. Hrpe tog pepela su u Kaštelima kod pogona bivšeg Jugovinila i u Kaknju kod termoelektrane.
Na posljetku apeliramo na vladu HBŽ da iz svih postupanja po ovom pitanju isključi županijskog inspektora za zaštitu okoliša T. Ć., jer je on kao dugogodišnji inženjer u Tušnici trebao biti upoznat sa ovim problemom i bio bi u sukobu interesa u navedenom slučaju.

 

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial