Šatorsko jezero: Kruži video muškarca iz BiH kojem se pod šorc zavukao poskok, najotrovnija europska zmija!

Image

Kod sumnje na zmiju otrovnicu ugrizena osoba mora strogo mirovati, tj. treba izbjegavati i najmanji pokret, a ruku ili nogu na kojoj je ugrizna ranica treba imobilizirati

Na društvenoj mreži Reddit, odnosno takozvanom subredditu Croatia, u utorak prijepodne jedan od korisnika objavio je video dramatične situacije navodno zabilježene u Bosni i Hercegovini (čini se da akteri tijekom snimke spominju Šatorsko jezero).

Svjedoči kako se nekom mladiću pod šorc zavukao poskok, zmija koju portal Zoološkog vrta Grada Zagreba ističe kao najotrovniju u Europi! Neugodna situacija razriješena je zahvaljujući vrlo spretnoj intervenciji mladićevih prijatelja, koji su pomoću štapa omogućili “taocu gmaza” da ustane i makne se na sigurnu udaljenost.

Snima završava “prijetnjom” jednog od nazočnih da će pojesti zmiju, a pojedini korisnici Reddita iskreno su priznali da bi napunili gaće da ih je takvo što zadesilo u životu.

Inače, originalan zapis objavljen je 19. lipnja 2019. godine na portalu Grude, a redakciji ga je poslao jedan od čitatelja.

Postupak kod zmijskog ugriza

Ako zmija nije otrovnica, ranu treba obilno isprati vodom, namazati antibiotskom mašću i zamotati zavojem. Treba provjeriti kada je osoba zadnji put cijepljena protiv tetanusa, te je, ako je prošlo više od 5 godina, potrebno docjepljivanje.

Kod sumnje na zmiju otrovnicu ugrizena osoba mora strogo mirovati, tj. treba izbjegavati i najmanji pokret, a ruku ili nogu na kojoj je ugrizna ranica treba imobilizirati.

Ne preporučuju se pokušaji isisavanja otrova na mjestu ugriza! Podvezivanje iznad ugrizne rane također nije preporučljivo i ne primjenjuje se jer može dovesti do komplikacija. Eventualnu kompresiju izvode posebno educirani zdravstveni djelatnici u izvanrednim slučajevima.

Neophodno je hitno prevesti ugrizenu osobu u bolnicu

U načelu se hospitalizira svaki slučaj ugriza zmije, ne razmišljajući suviše je li zmija otrovna ili neotrovna.

Danas je općeprihvaćeni stav da se ranica ne zarezuje, otrov se ne isisava, a led se ne stavlja na mjesto ugriza!!!

Antidot za zmijski ugriz (antiviperinum) potječe iz konjskog seruma, a sadrži protutijela koja je konj proizveo nakon što mu je ubrizgan zmijski otrov.

Antiviperinum se daje isključivo u bolničkim uvjetima intravenski, i to samo kada je strogo indiciran, budući da sam antiserum može izazvati ozbiljne, pa čak i po život opasne reakcije, rečeno je na stranicama Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo.

net.hr

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial