Banke naplaćuju kamate na kredite koji su u moratoriju, nove kamate i do 15 posto

Banke naplaćuju kamate na kredite koji su u moratoriju, nove kamate i do 15 posto
Banke obračunavaju kamate tijekom moratorija koje se kasnije morati platiti, dok novodobrene kredite daju po visokim kamatnim stopama do čak 15 poato, požalili su se banjalučki gospodarstvenici, izvijestio je RTRS.

Poduzeće Respect Tours, koje je suvlasnik banjalučkog Kolodvora i čiji su poslovi u vezi sa prijevozom putnika, za dva kredita ima mjesečnu ratu od 85 000 KM, od toga 23 000 KM ide na kamatu, a ostatak na glavnicu. Banka im je odobrila tromjesečni moratoriji, ali dio anuiteta za kamatu bit će im dodan na kreditna zaduženja.

Gospodarstvenici kažu kako je to nova kamata na odgođeno plaćanje.

-Ovo što su oni odobrili nije moratorij, to je neki oblik grace perioda gdje nam računaju kamatu koju ćemo naravno morati platiti, ne sad u ovom trenutku nego naknadno kad budemo počeli sa radimo. Pitanje je hoćemo mi to uspjeti platiti jer će to poskupiti našu otplatu kredita. Znači uz redovnu ratu i kamatu koja će dospjeti, morat ćemo i platiti i ovu kamatu koju će nam biti obračunata za vrijeme mirovanja, kaže Sladomir Đurić, vlasnik poduzeća Respect Plus.

Dejan Mijić, direktor poduzeća Autoprevoz i predsjednik Udruženja prometa i veza RS-a, kaže da je iznenađen kada je dobio informaciju od banaka da će kamate biti obračunate i da će ih platiti odmah po normalizaciji rada.

-Mislimo da je to prevelik namet, kazao je Mijić.

U Udruženju banaka BiH kažu kako su se banke odrekle zatezne, ali ne i redovne kamate.

-U moratoriju banke neće naplaćivati kamatu, ali će obračunavati redovnu kamatu koju će kasnije pripisivati glavnom dugu, naravno u skladu s tim kako je dogovoren model otplate – da li je to produženje krajnjeg roka otplate ili će to biti sadržano u nekim drugim budućim anuitetima, pojasnio je Boško Mekinjić iz Upravnog odbora Udruženja banaka BiH.

Gospodarstvenici se žale i na visoke kamatne stope za nove kredite.

Poduzeće Aurtoprevoz moralo se zadužiti da bi isplatilo plaće za ožujak, kamata nije bila povoljna.

-Morali smo se zadužiti po kamati od gotovo 14 posto za neki vrlo mali iznos na kratak period, a za naše poduzeće to je ogromna kamata, kaže Mijić.

Goran Račić, predsjednik Gospodarske komore Banja Luka, ističe kako su im se gospodarstvenici žalili da uzimaju kredite od poslovnih banaka da bi isplatili plaću za ožujak kada im je bio zabranjen rad i da su se te kamate kretale i do 15 posto.

U Udruženju banaka smatraju kako to ne bi trebala biti poslovna politika banaka, posebno u veremenu izvanrednih uvjeta.

-Nije primjereno, posebno u ovom vremenu. Banke nemaju ni potrebu za tim povećanjem. Sve ozbiljne banke koje posluju na tržištu BiH sigurno neće posezati za tom mjerom da povećavaju u ovom trenutku kamatne stope, kazao je Mekinjić.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial